-- Tasarım

Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar paylaşım yapmaya zaman bulabildim.Bu yazımda Logo tasarlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

 

Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

1 – Sadelik

Günümüzde pek çok büyük firma, marka logolarına baktığımızda bir kısmının sade logoları olduğunu görebiliyoruz.Örneğin Nike, Yandex, Google gibi markaların logoları oldukça sade ve basit bu logolar daha kolay algılanabiliyor bu yüzden daha çok dikkat çekiyor.

 

2- Boyut

Logoların boyutlarıda çok önemlidir, Bazı logolar internet, dijital ortamda kullanılır bazı logolar ise fatura,tabela,afiş gibi baskı işlerinde kullanılır burada dikkat edilmesi gereken konu çözünürlük konusudur.Bence internet üzerinde kullanılan bir logonun çözünürlüğü 72 dpi, Baskı işlerinde kullanılacak logonun çözünürlüğü 300 dpi olmalıdır.Ancak vektörel logolar hazırlanarak bu işlemler yavaş yavaş ortadan kalkıyor.

 

3- Renkler

Renkler çok önemlidir sade bir logoda en fazla 2 uyumlu renk kullanılmalıdır.Fazla renk kullanılması logoyu sadelikten çok Abartılı, karmaşık gösterir. Logolarda Flat Renkler kullanabilirsiniz bu renkleri bulmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

4 – Yazı Tipleri

Logodaki en önemli konulardan biriside Yazı tipleridir. Bazı yazı stilleri logoları çok kaliteli gösterebilir Logo tasarlarken okunaklı sade bir yazı tipi seçmelisiniz.Yazı tipleri için buraya tıklayabilirsiniz.

 

5 – Özgünlük 

Logonuz özgün olmalı herhangi bir firma veya marka logosuna benzememeli akılda kalıcı sade ve firma veya markanızı yansıtmalı.