-- Tasarım

Arayüz Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba Arkadaşlar bu yazımda Arayüz Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken bazı şeylerden bahsetmek istiyorum.

 

Arayüz Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Üst Kısım – Sol Bölüm

Arkadaşalar çoğu web sitesine girildiğinde ilk bakılan yer logo bölümü üst kısım header olarak adlandırdığımız bölümdür.Benim tavsiyem üst kısımda Logo`yu öne çıkarak bir tasarım yapmanızdan olacaktır.

 

Renkler

Hiç kimse uyumsuz ve karışık bir sitede vakit geçirmek istemez.Tasarımda uyumlu renkler kulanın ve renk çeşitliliği çok fazla olamasın bence max(3) ana renk yeterlidir.Uyumlu renkleri bulabileceğiniz ilham alabileceğiniz web siteleri için aşağıdaki yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

Tasarımcılar için Flat Renk Paletleri

 

Dikkat Çekin

Tasarımı bir çok nesne ile boğmayın belirli bir noktada küçük detaylandırmalarla o bölgeye dikkat çekin.

 

Yazı ve Görseller

Tasarımda yazı olarak Lorem ipsum kullanın, görsellerde ise bence dikkat çekici her konudan yüksek çözünürlüklü görseller olabilir.

 

Font Uyumu

Tasarımda font uyumuda önemlidir. 3 veya 4 adet ayrı ayrı font kullanacağınıza 1 veya 2 font kullanmanız daha yararlı olucaktır.Bu font tipleri tasarıma göre değişiyor örneğin ben Kurumsal Firma tasarımlarında Düz fontları seçerim bu fontlar Open Sans,Calibri,Oswald vs.

 

Flat Tasarım

Artık bir çok web sitesinde gördüğünüz gibi flat düz tasarımlarda artış var sizde bu yoldan gidebilirsiniz.Flat tasarım yapabilirsiniz.Alttaki görsel`de olduğu gibi… .:)

 

Flat Tasarım