"Enter"a basıp içeriğe geçin

jQuery Dersleri – Nesne Seçimi ve Hide Show Methodu

Merhaba Arkadaşlar bugün jQuery derslerine giriş yapacağız.Bu dersimizde jQuery ile Nesne Seçimini ve Nesneleri gizleme ve göstermeyi anlatıcağım.İlk olarak jQuerynin ne olduğundan bahsedeyim kısaca :)

 

jQuery Nedir? jQuery ne işe yarar ?

jQuery en basit açıklamasıyla Efektif işlerin yapılmasını sağlayan JavaScript kütüphanesidir.jQuery ile Slider,LightBox gibi bir çok uygulama yapılabilir.

 

jQuery Nasıl Kullanılır?

Evet ilk adımı atarak başlayalım.İlk olarak jquery.com/download adresine girelim ve 2x sürümünden sıkıştırılmış dosyayı indirelim.Compressed sıkıştırılmış, uncompressed şıkıştırılmamış dosyalardır.Dosyaları indirin veya indirmeyin bunu site üzeriden de çağırabiliriz :) şimdi herhangi bir yerde index.html sayfası oluşturalım ve içine aşağıdaki kodları girelim.

Yukarıda görüldüğü gibi script kodu ile dışarıdan güncel jQuery kütüphanesini sayfama dahil ettim.Alt kısımdada sayfanın hazır olduğunu belirttim, şimdi Nesneleri seçemeye geçebiliriz.

 

jQuery ile Nesneleri Seçmek

jQueryde nesneleri iki şekilde seçiyoruz bunlar $() işareti ve jQuery() yazımı ile ikiside aynı işi görüyor tercih sizin.Örneğin bir linki seçmek için şu şekilde bir kod yazıyoruz.$(“a”) şeklinde ve sonrasında yaptıracağımız işlemi yazıyoruz..

 

jQuery Hide ve Show Methodu

Aşağıdaki kodu <head>…</head> etiketleri arasında bulunan <script> kodlarının içine yazalım.

Buradaki koduda <body>…</body> kodları arasına yazalım ve sayfamızı kaydedip çalıştıralım.

Sayfayı açtığımızda herhangi birşey çıkmayacaktır çünkü hide() methodu ile paragrafı gizledik şimdi geri gösterelim bu arada hide(2000) şeklinde bir zamanda belirtebilirsiniz.2000 = 2 saniye şeklinde.

Yukarıda kod ise 2 saniyede paragrafı gizleyip gösterecektir.Bu yazımda bu kadar bir sonraki jQuery dersleriinde görüşmek üzere hoşçakalın 🙂